Pot avea o sarcina?

Sarcina

Postata de Bianca-Elena cu 10 luni in urma.

Am avut un contact sexual protejat pe data de 21 mai și am luat pastila de a doua zi postinor 1 si toate testele imi apărea sarcina absentă. Menstruatia mi-a venit pe data de 29 mai pana pe 2 iunie. După am avut iar un contact sexual cu protecție pe 16 iunie si s-a rupt prezervativul si si-o dat drumul in mine 2 3 secunde si după o scos . Am luat iar o pastilă de a doua zi Escapelle la 6 ore dupa contactul sexual . In momentul ăsta actual ma doare burta destul de rau . Există posibilitatea de o sarcina?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Exista intotdeauna posibilitatea de a ramane insarcinata, indiferent de cat de precauta sunteti. Cu toate acestea, luand pastila de a doua zi dupa contactul sexual protejat si tuturor testelor negative, este foarte improbabil sa fiti insarcinata. Durerea abdominala poate fi un efect secundar al pastilei de a doua zi sau poate fi doar o durere obisnuita de stomac. Este important sa consultati un medic daca durerea persista sau devine insuportabila.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primele-semne-de-sarcina_10886
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/metode-contraceptive_1025

Multa sanatate!