Postinor2

Sarcina

Postata de dani_44 cu 10 ani in urma.

Pe 20.09 s-a intamplat accidentul prin care prietenul meu s-a terminat in mine. La aproximativ o ora am luat Postinor-2. De asemenea am urmat instructiunile din prospect si a doua pastila am luat-o la exact 12 ore de la prima pastila. Tin sa mentionez ca am facut si un test de sarcina pe 21.09 caci muream de curiozitate. Menstruatia ar fi trebuit sa imi vina pe 22-23.09 si inca nu am niciun simptom ca si cum ar trebuit sa imi vina. Astept sa treaca 1 sapt. de la incident pt a face alt teste de sarcina, dar totusi as dori sa ma lamuriti daca ar trebui sa ma ingrijorez sau nu. Astept raspunsul dvs. Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Nu este cazul sa va ingrijorati deoarece nu erati in perioada fertila si, in plus, ati utilizat si anticonceptionalul de urgenta; acesta din urma perturba echilibrul hormonal ceea ce duce la intarzierea menstruatiei.

dani_44

acum 10 ani

Va mulțumesc pentru răspunsul dvs. Dar nici macar avum dupa aprox. 5 ile nu mi a venit menstruația "falsa" si ma gândesc sa fac un alt test de sarcina.