Posibila sarcina ?

Sarcina

Postata de Maria cu un an in urma.

Buna ziua ! Acum aproximativ o saptamana avut sex protejat dar prezervativul s a rupt dar nu stiu sigur daca sperma a ajuns in vagin sau nu fiind o mica ruptura . Dar cu toate acestea am luat pastila de a 2 a zi in primele 12 ore aproximativ . Acum la distanata de 6 zile dupa ce am luat pastila de a 2 a zi mi a venit ciclul iar pentru a 2 a oara in aceiasi luna !!!! Ce pot face sau exista riscul sa fiu insarcinata ????

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/dereglarile-ciclului-menstrual_15504

a

acum un an

Buna ziua!

Este bine ca ati luat pastila de a doua zi in primele 12 ore dupa ce prezervativul s-a rupt. Pastila de a doua zi este conceputa pentru a preveni sarcina in urma unei situatii de urgenta si trebuie luata cat mai curand posibil dupa un contact sexual neprotejat.

In ceea ce priveste suspiciunea de sarcina, cel mai bun mod de a confirma daca sunteti sau nu insarcinata, este sa faceti un test de sarcina.

Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie