posibila sarcina

Sarcina

Postata de aLEXa1985 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Am o nelamurire la care va rog sa-mi raspundeti : pt prima data am o intarziere a cm cu 3 zile. Am facut in cea de-a II-a zi de intarziere a cm un test de sarcina al carui rezultat a fost negativ. Fac precizarea ca desi cm nu a aparut, am durerile premenstruale (insa nu la fel de puternice, sunt suportabile ) si ma dor sanii. Astazi am avut si o usoara scurgere maro deschis. Sunt nedumerita pt ca nu inteleg de ce mi-a intarziat cm pt ca nu am fost stresata, obosita sau racita. La ultimul control la doctor nu mi-a aparut nicio problema. M-am gandit la o posibila sarcina, insa testul a iesit negativ. Conteaza daca testul e facut la prima urina de dimineata sau in orice moment al zilei ( asa cum scrie pe unele teste ? )
Va multumesc anticipat !

Raspunsuri (1)

Corina

acum 11 ani

Se poate intampla la cateva zile de intarziere a menstruatiei ca testul sa fie fals negativ, desi sarcina exista. Repetati testul, daca menstruatia nu apare pana atunci, peste o saptamana. Ideal ar fi sa respectati indicatiile de pe ambalajul testului, efectuandu-l din prima urina de dimineata (aceasta este mai concentrata deoarce in cursul noptii nu se consuma lichide si nu se merge la toaleta). Va urez sa obtineti rezultatul dorit!