posibila sarcina?

Sarcina

Postata de ade_adelina cu 12 ani in urma.

Folosesc anticonceptionale si in august trebuia sa incep o noua folie dar nu am mai gasit novynette la nici o farmacie.
Pe data de 4 septembrie trebuia sa imi vina ciclu.A venit in 5(marti).
De obicei cand faceam pauza mi se deregla destul de tare.
Sambata,in data de 10 inca mai imi venea cate un pic iar noaptea am avut contact sexual neprotejat.Pe duminica dimineata deja imi trecuse menstruatia.
E posibil sa fi ramas insarcinata?

Raspunsuri (7)

Iuli

acum 12 ani

Nu inteleg de ce nu ati folosit prezervativ. Sigur ca puteti sa ramaneti insarcinata.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

din cate inteleg, nu ati mai folosit anticonceptionale inca de la inceputul lunii august? si apoi in urmatoarea luna ati avut relatii sexuale neprotejate?
din pacate exista o mica posibilitatea sa fi ramas insarcinata. cea mai sigura atitudine era sa folositi prezervativ, metoda ''''calendaristica'''' nefiind dovedita a fi atat de eficienta... iar anticonceptionalele pot fi inlocuite cu siguranta oricand.
va recomand un test de sarcina cam la o saptamana dupa contactul sexual, folosind urina de dimineata de preferinta.

va urez o zi buna

ade

acum 12 ani

sincer nu stiu daca are vreo legatura sau nu dar azi toata ziua am avut temperatura 37,1.simt pe mine ca ceva nu e in regula.Probabil si gandul dar oricum termometrul nu minte.
In ultima perioada am avut tensiunea in jur de 10-11 cu 7-8.In fiecare dimineata beau un pic de cafea.Ieri am avut 8 cu 6.Foarte mica.Am baut cafea si nu s-a ridicat.Eram ametita de abia stateam pe picioare.La a doua cana de cafea am inceput sa imi revin.
Simt un diconfort la burta,parca sunt plina,balonata....
Nu cred ca au vreo legatura ... din cate stiu simptomele de sarcina nu apar asa repede.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

simptomele descrise de dumneavoastra cel mai probabil nu au legatura cu sarcina, dar pentru a nu fi in continuare in aceasta situatie de incertitudine si a nu considera absolut orice semn ca manifestare a unei eventuale sarcini, va recomand testul de sarcina, dupa cum v-am scris si mai sus, nu este atat de scump si are o sensibilitate foarte buna.

va urez o zi buna

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

simptomele descrise de dumneavoastra cel mai probabil nu au legatura cu sarcina, dar pentru a nu fi in continuare in aceasta situatie de incertitudine si a nu considera absolut orice semn ca manifestare a unei eventuale sarcini, va recomand testul de sarcina, dupa cum v-am scris si mai sus, nu este atat de scump si are o sensibilitate foarte buna.

va urez o zi buna

Maria Magdalena

acum 11 ani

Domnule doctor,am o mare nelamurire,iau anticonceptionale de 2 ani,ultimul ciclu l-am avut extrem de deschis la culoare,urinez foarte des in cantitati normale fara usturimi,iar la nivelul sfarcurilor mi-au aparut mici gaurele,ca si cum mi s-au desfundat canalele pt eliminarea laptelui.Este posibil sa fi ramas insarcinata?

oxana

acum 10 ani

daca termometrul imi arata 37,7 poate fi vb de sarcina,am eliminari galbene si urit mirositoare,sunt intrun lok unde nu pot contacta vreun medik,va rog ajutatima