Posibila sarcina ascunsa??

Sarcina

Postata de Alina cu 4 luni in urma.

Buna lume, menstruatia mea merge perfect, daca mi a intarziat vreodata aveam semne ca vine, de data asta am 6 zile intarziere, test negativ dar nu am ABSOLUT niciun semn ca ar urma sa vina menstruatia, pentru prima oara de 13 ani simt ca nu imi vine (am 24 de ani). Dim cate observ mi se cam face greata din cand in cand si poate de la ideea asta urinez cam des. Sunt in UK si ei nu prea isi bat capul daca nu am test pozitiv deci trebuie sa gasesc la privat dar pana atunci... ce parere aveti? Am citit pe net posibile variante de ce n ar veni menstruatia si nu mi se pare ca mi se aplica niciuna decat vreo sarcina ascunsa si am mai citit ca sa am un raspuns clar testul sa il fac dupa 10 sau 14 zile de la intarziere. Ajutor :/ s a mai intamplat cuiva? Cunoasteti?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Exista o serie de motive pentru care menstruatia poate intarzia, inclusiv stresul, schimbarile hormonale, afectiunile tiroidiene, dereglarile hormonale, fluctuatiile de greutate si problemele reproductive. Este posibil sa nu ai simptomele obisnuite de apropiere a menstruatiei din cauza altor factori, dar asta nu este neaparat un semn de sarcina. Greata si nevoia frecventa de a urina pot avea si alte cauze, deci nu este neaparat legat de o sarcina.

Daca testul de sarcina este negativ, este posibil ca intarzierea menstruatiei sa fie doar temporara. Totusi, daca iti faci griji, cel mai bine ar fi sa consultați un medic pentru o evaluare mai detaliata.

Un medic este cel mai in masura sa ofere un diagnostic adecvat si sa-ti ofere sfaturi si recomandari adecvate situatiei tale: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859