posibila infectie urinara in sarcina

Sarcina

Postata de AlyO cu 10 ani in urma.

sunt insarcinata in aproape 4 luni.Am facut o prima analiza de urocultura si mi-a iesit enterococ 45.000,mentionez faptul ca nu imi facusem tualeta dimineata si luam si niste pastilute intravaginale cu progesteron.Peste o saptamana am repetat analiza cu toata tualeta facuta fara acele pastilute intravaginale si nu mi-a mai iesit nici un fel de infectie.Este posibil asa ceva?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Se pare ca da.
In efectuarea sumarului de urina si a uroculturii este esential sa se respecte indicatiile de recoltare: igiena locala cu apa si sapun, jet in zbor din urina mijlocie.