posibil sarcina?

Sarcina

Postata de adda000 cu 12 ani in urma.

am luat anticonceptionale yasmin timp de 2 luni(mai si iunie)luna iulie nu le-am luat,ciclul menstrual in luna iulie l-am avut in data de 15,iar contactul l-am avut in data de 30 iulie,nu am luat nicio pastila,exista posibilitatea de a ramane insarcinata?in luna feb anul acesta am avut un chiuretaj...nu as vrea sa raman insarcinata..astept un raspuns

Raspunsuri (7)

Andreea

acum 12 ani

Daca v-a venit ciclul menstrual in data de 15, iar pe 30 dvs. ati avut contact sexual neprotejat, aveti toate sansele sa ramaneti gravida din nou ptr ca ati intretinut acest raport sexual chiar in perioada fertila, cu risc cel mai ridicat. Sa inteleg ca nu stiti care e perioada fertila si care e cea mai putin fertila? Ce varsta aveti? Aveti ciclu regulat?
O seara buna!

adda000

acum 12 ani

am 22 ani,ciclu nu il am regulat pt ca am avut un chiuretaj in luna aprilie,la sf lunii feb am ramas insarcinata,si de atunci dupa chiuretaj,nu am luat imediat anticonceptionale,am luat postinor 2 o singura data ,iar din luna mai am inceput sa iau yasmin.doar in iulie nu le am mai luat,pt ca uitasem ca trebuie sa le incep dp pauza de 7 zile.si acum vreau sa le iau de la urm ciclu menstrual,in iulie am avut menstruatia in data de 15.nu il am regulat si nu imi dau seama care ar fi perioada fertila.iar prima data cand am ramas insarcinata,anul acesta,luasem escapelle dupa 54 h de la contact si tot am ramas.

adda000

acum 12 ani

ma gandesc ca totusi am luat 2 luni anticonceptionale si poate nu as ramane,dar nu stiu ce sa zic....

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in primul rand escapelle sau postinor sau oricare alt produs tip ''pastila de a doua zi'', cu cat va apropiati de 72 de ore, scade si eficienta acesteia, care oricum din start nu este de 100%. oricum ar fi, nu trebuie sa recurgeti la aceasta metoda de contraceptie in mod curent, deoarece ea insasi poate produce mari dereglari ale ciclului menstrual, si chiar se si numeste: ''contraceptie de urgenta'' si trebuie folosita ca atare.
din ce ne-ati scris mai sus, exista posibilitatea sa fi ramas insarcinata, chiar daca aveti un ciclu neregulat sau regulat sau ati intrerupt anticonceptionalul de curand.
in acest stadiu cel mai bine este sa utilizati un test de sarcina, preferabil din urina de dimineata pentru a detecta o eventuala sarcina nedorita. cat despre contraceptie, inainte sa luati anticonceptionale ar trebui sa va prezentati la un medic ginecolog sau endocrinolog, care sa va prescrie anticonceptionalul care vi se potriveste dumneavoastra, si sa va si indrume cum anume sa il administrati pentru a nu mai exista astfel de situatii nedorite.

va urez o zi buna

adda000

acum 12 ani

multumesc frumos pt raspuns,astept sa-mi fac un test de sarcina.sper sa fie negativ

Iuli

acum 12 ani

De prezervativ ati auzit?

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

in legatura cu testul de sarcina, se foloseste preferabil dupa o saptamana de la contactul sexual neprotejat (desi pe multe produse este scris ca le pueti folosi inca de a doua zi), si sa fie facut din urina de dimineata.

va urez o zi buna si asteptam vesti bune, dar si ca pe viitor sa folositi corect o metoda de contraceptie eficienta, dintre toate prezervativul ramanand in continuare cea mai buna alegere.