posibil sa am sarcina extrauterina?

Sarcina

Postata de Norita cu 11 ani in urma.

Buna ziua...sunt insarcinata in 4 saptamani (asta rezulta din testul de sange) si simt un discomfort accentuat in zona abdomenului,in zona ovarelor...nu este o durere fixa,cateodata este pe partea stanga,cateodata este pe partea dreapta. este o durere asemanatoare cu durerile menstruatiei. la medic sunt programata abia saptamana viitoare si pana atunci stau foarte stresata de ideea ca nu este ceva bine.e posibil a fie sarcina extrauterina sau sunt dureri normale? mentionez ca sunt la prima sarcina si in trecut am avut candida. multumesc anticipat

Raspunsuri (5)

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Buna ziua,

Daca simtiti ca este ceva in neregula de preferat este sa mergeti la camera de urgenta a unui spital de ginecologie.

Corina

acum 11 ani

Se intampla, uneori, in sarcina sa apara dureri asemenatoare cu durerile menstruale. Simptomatologia unei sarcini extrauterine este mult mai "zgomotoasa". Daca nu apar si alte semne, va sfatuiesc sa nu va stresati inutil. Echografia va preciza cu acuratete prezenta sarcinii in uter, desi la 4 saptamani e cam greu de vizualizat. Sigur nu aveti mai mult? Cand a fost ultima menstruatie? Va doresc sarcina usoara!

Norita

acum 11 ani

Buna ziua...pe 20 ianuarie am avut ultima menstruatie.am fost sa fac o ecografie transvaginala pentru ca eram foarte speriata si mi a spus ca nu se vede inca daca e implantat in uter,dar ca dupa cum se vedea mucoasa uterina sa nu mi fac griji si sa revin peste doua saptamani la ecografie sa vada daca ii bate inimioara. M-am linistit acum,chiar daca ma doare, cel putin nu imi mai fac griji inutile si astept cumintica urmatoarea ecografie. va multumesc frumos pentru raspuns.

Corina

acum 11 ani

Cu mare placere! V-am scris si eu ca e putin prea devreme pentru a se vedea! Va astept cu vesti bune dupa urmatoarea echografie!

Utilizator11582810613

acum 4 ani

Bună. Și eu am avut acum 2 saptamani o sarcina extrauterina. Am pierdut sarcina când aveam aproximativ 5 săptămâni. Și eu am prezentat dureri abdominale care pana la urma au fost foarte puternice în partea dreapta la ovar. Când am avut programarea la medicul ginecolog, deja aveam scurgeri de sânge. Medicul mi-a propus sa mai facem un test de sarcina care deja era negativ si la ecografie nu se mai vedea sarcina. Medicul mi-a zis ca am avut o sarcina extrauterina mica pentru ca acestea se manifesta cu dureri. Sper sa fii bine. Eu ti-am zis din propria mea experiență.