Posibil o sarcina?

Sarcina

Postata de cris-julia cu 13 ani in urma.

Buna seara,

Sunt un pic nedumerita.Se poate observa la o ecograf ``o schita de sarcina`` la 4-5 zile de contactul sexual?Eu credeam ca nu,dar pe 14 ianuarie a.c. am fost prima zi a ciclului menstrual,iar pe data de 27 ianuarie a.c. am fost la medicul ginecolog pentru un examen de rutina . La eco , medicul mi-a zis ca se vede ``o schita de sarcina`` si mi-a dat sa iau Duphaston si niste vitamine.Am luat doua zile Duphaston,dupa care l-am intrerupt,pentru ca m-am simtit foarte rau de la el.Precizez ca C.M. a fost normal,a tinut 5 zile.Din curiozitate am facut un test de sarcina dupa vreo doua zile,ma gandeam ca a fost o menstruatie peste sarcina si a iesit negativ.Uneori simt mici vibratii ,nedureroase ,in uter.Nici nu stiu cum sa procedez.
Domnule doctor ,va rog din suflet sa-mi dati un raspuns.

Raspunsuri (8)

Iuli

acum 13 ani

Nu se vede nimic atat de repede pe ecografie. Testul de sarcina e singurul care iti poate da un raspuns. Cumpara test surecheck, fa-l cu prima urina de dimineata si repeta-l peste cateva zile. Daca e negativ, nu e sarcina.
Nu stiu ce vibratii simti in uter. Probabil e vorba de autosugestie. Fatul este simtit de catre femeie incepand din luna a 5-a la primipare (femei care nu au mai avut alt copil).

cris-julia

acum 13 ani

Si eu stiam asta.Doar ca medicul meu ``a vazut schita`` la eco. Eu nu am mers pentru nici un simptom,ci doar un control de rutina.Voiam sa aud si alte pareri.
Multumesc pentru raspuns.Va deranjeaza daca va intreb;sunteti medic?

Iuli

acum 13 ani

Poate a vazut sacul putin marit, nu e imposibil. Dar de aici pana la a spune ca e o schita de sarcina atat de repede... In general cel mai devreme se poate vedea ceva in saptamanile 5-8. Mai repede nu. Asta in cazul in care nu erati deja gravida cu ciclu peste sarcina, insa daca testul e negativ nu este cazul.
Nu sunt medic, mama mea este.

Sanatate va doresc!

Iuli

acum 13 ani

Am uitat: puteti face test de sange Beta HCg daca doriti un rezultat rapid si sigur asupra unei eventuale sarcini.

iulianasty

acum 13 ani

Eu tot asa am patit ceva asemanator,numai ca la mine a iesit pozitv la toate cele 4 teste de sarcina facute de mine acasa,cand m-am dus la doctor pt ecografie mi sa spus ca sarcina incipienta,vreo 2 saptamani am stat in stres dupa care m-am dus iara la farmacie si am luat alt test si l-am facut dimineata cu prima urina si mi-a iesit pozitiv,la doctor la fel sarcina incipienta,si acuma sunt insarcinata in 3 luni,asa se intampla cand sarcina este foarte mica ti se spune sarcina incipienta..credinta in Dumnezeu mi-a dat putere pt ca il dorim enorm de mult pe bebe si acuma sunt in 3 luni insarcinata.

cris-julia

acum 13 ani

Uitasem; felicitari pentru bebe,iulianastasy !Sarcina usoara!E primul bebe? Cam ce ``varsta`` avea sarcina atunci cand ati descoperit-o la eco?Va intarziase CM sau ati descoperit-o inainte?

cris-julia

acum 13 ani

Va multumesc pentru raspunsuri.Mai astept cateva zile si voi repeta testul de sarcina, nu ma grabesc sa fac beta hcg.Si temperatura bazala e cam marita(~37,4 ; 37,3 ;37 ).

cathy25

acum 13 ani

am nevoie de sfatul vostru,acum o luna in urma am avut contact sexual neprotejat,a doua zi mi-a venit ciclu care a durat numai 2 zile,desi trebuia sa-mi vina cu 10 zile mai tirziu,in toata perioada asta am avut ceva simptome care m-au facut sa ma gindesc la posibilitatea ca as putea fi insarcinata(marirea sinilor cu mici mincarimi,pofte de mincare neobisnuite,balonarea,urinarea mai frecventa,greturi de dimineata...etc)ok,mi-am facut 2 teste de sarcina la 2-3 saptamini dupa contactul sexual care mi-au iesit negativ,la moment,dupa 27 zile mi-a venit iarasi ciclu dar iarasi a tinut numai 2 zile cu multe cheaguri de singe si de culoare brumarie ceea ce nu este obisnuit pt mine deoarece am un ciclu regulat si tine 4-5 zile,deci e posibil sa fi ramas insarcinata sau e numai intuitia mea care ma da de gol?