Poate să fii ramas însărcinată?

Sarcina

Postata de Danut cu 2 luni in urma.

Salut, în urma cu 2 zile am încercat sa o dezvirginez pe prietena mea , nu am reușit sa penetreze doar m-am jucat cu penisul pe la întrare si am încercat sa îl introduc dar fără succes , întrebarea mea este ce șanse sunt sa fii rămas insarcinata ?Precizez ca nu mi-am dat drumul.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Raspunsul la intrebarea ta este ca riscul de sarcina in acest caz este destul de mic, dar nu este complet exclus. Spermatozoizii pot supravietui pe piele sau pe tesuturi umede pentru o perioada scurta de timp, asadar daca exista lichid seminal sau sperma pe zona vaginala, exista o posibilitatate teoretica de sarcina. Totusi, pentru a fi sigur, cel mai bun lucru ar fi sa-i recomanzi prietenei tale sa faca un test de sarcina daca intarzie menstruatia. E important sa folositi protectie in orice situatie sexuala pentru a preveni sarcinile nedorite si bolile cu transmitere sexuala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/informatii-de-baza-despre-sex_13763