POATE RASPUNDE CINEVA?

Sarcina

Postata de Vali cu 5 zile in urma.

Sarcinã opținutã prin fiv .prima ecografie a fost la 5 saptamîni si 6 zile bataile inimi la bebeluşi au fost de 138.Dupã o săptămână am avut scurgeri mai inchise la culoare dar pe nara dreapta era roșu aprins, urgent am mers la Spital doamna doctor mia zis că am 6 săptămâni si o zi bataile erau 86 si a depista un hematom .Adorable zi am făcut o altă ecografie la un alt medic mia zis că sarcina este oprita din evoluție. Mia recomandat să continui tratamentul si să revin pentru o altă ecografie. Am făcut și beta hcg la 48 de ore să dublat da nu foarte mult undeva la 2000 .Încă nu am un răspuns concret

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 zile

Buna ziua,

Din descriere pare ca ati traversat un moment destul de stresant. Ritmul cardiac fetal scazut, prezenta unui hematom sunt semne care pot indica o sarcina oprita in evolutia sau un avort spontan iminent.

E bine ca ati continuat tratamentul si ati urmat recomandarea medicului de a efectua un nou test beta hCG. Cresterea nivelului acestui hormon poate fi un semn pozitiv, insa este necesar sa comunicati toate aceste informatii medicului, care va cunoaste cel mai bine istoricul medical.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-spontan-diagnostic-semne-si-simptome_8838
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-asociate-sarcinii/pierderea-unei-sarcini-si-moartea-neonatala_1188

Va dorim multa sanatate!