Poate fi sarcina sau este din cauza pastilei de a doua zi ?

Sarcina

Postata de Utilizator11702999193 cu 4 luni in urma.

Am avut un act sexual pe 5 noiembrie era protejat dar sa rupt prezervativul și continuă să vărsat în mine și am luat pastila de a doua zi apoi după 3 zile mea venit cilcul dar luna aceasta aceasta am deja 13 zile intirziere

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Intarzierea ciclului menstrual poate fi cauzata de mai multi factori, inclusiv stresul, schimbari in greutate, probleme hormonale sau o sarcina. In cazul tau, exista posibilitatea unei sarcini, dar este important sa faci un test de sarcina pentru a fi sigura. Pastila de a doua zi este eficienta in prevenirea sarcinii, dar nu este 100% sigura.

Daca testul de sarcina este negativ si intarzierea ciclului persista, este recomandat sa consulti un medic pentru o evaluare si sfaturi suplimentare: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/14-motive-pentru-care-iti-intarzie-menstruatia_16108