Poate afecta sarcina unguentul folosit?

Sarcina

Postata de Ema cu 2 luni in urma.

Bună ziua! Sunt insarcinata in saptamana 9a de sarcina și am făcut candidoza. O fac în mod recurent. Asa ca am folosit Lemoxin unguent intravaginal de 3 ori. Acum un medic mi-a spus ca nu e indicat în sarcina, și nici un caz în primul trimestru, dar asa mi la dat doamna de la farmacie. Problema e că mi frica de urmări, având în vedere ca eu am mai avut o pierdere. La ce sa ma aștept? Ma stresez foarte tare.

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

In general, este recomandat sa evitati medicamentele pe timpul sarcinii, in special in primul trimestru, cand fatul isi formeaza organele, exceptand cazul in care beneficiul potential este mai mare decat riscul. Referitor la unguentul Lemoxin, acesta contine clotrimazol, care este considerat in general sigur pentru utilizare in timpul sarcinii. Studiile nu au gasit un risc crescut de malformatii congenitale sau alte efecte negative asupra fatului.

Cu toate acestea, medicul dumneavoastra are dreptate cand spune ca ar trebui sa fiti precauta cu medicamentele pe timpul sarcinii.

Daca avet orice fel de nelinisti cu privire la utilizarea acestui unguent, cel mai bun lucru pe care il puteti face este sa vorbiti cu un medic. Acesta poate avea o recomandare diferita pentru tratamentul candidozei sau poate dori sa va monitorizeze mai indeaproape.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Medicamentele-in-sarcina/medicamentele-administrate-in-timpul-sarcinii_1118
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/medicamente-interzise-in-sarcina_20223

Ema

acum 2 luni

Mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră. Doar ca pe cutia de Lomexin scrie ca conține 2% nitrat de fenticonazol. Despre această substanță citisem ca e contraindicata. Va multumesc.

Ema

acum 2 luni

Precizez ca am programare la ginecolog pentru săptămâna 12 de sarcina.