pisica

Sarcina

Postata de stanver cu 12 ani in urma.

Nu sunt insarcinata,dar am de gand sa raman.Cum procedez in cazul in care am oisica si nu pot scapa de ea pe durata sarcinii?. Locuiesc la tara,pisica este deparazitata,nu mananca decat mancare cumparata,dar vaneaza diferite animale ,pasari(nu le mananca).Exista vreun vaccin impotriva toxoplasmei la mine sau la pisica? Va rog frumos sa imi raspundeti.

Raspunsuri (5)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

puteti sa pastrati pisica pe durata sarcinii daca indepliniti cateva conditii de igiena si preventie a bolilor transmise de aceasta.
in primul rand pisica trebuie sa fie vaccinata la zi , pe parcursul sarcinii nu ar mai trebui sa ii permiteti sa iasa din casa sa vaneze soareci/sobolani/pasari, sa nu ii curatati dumneavoastra litiera si tot pe parcursul sarcinii sa mergeti la controalele recomandate, sa mentionati existenta pisicii medicului si sa faceti o analiza specifica pentru identificarea toxoplasmei si a imunitatii fata de aceasta.

va urez o zi buna

Carpe Diem

acum 12 ani

Inca nu sunteti insarcinata fapt pt care va recomand sa faceti acum analiza privind toxoplasma sa o tratati daca e nevoie inainte de a ramane insarcinata ( dupa cum probabil v-ati informat toxoplasma are efecte grave in sarcina). Si eu am fost in aceeasi situatie si am fost infectata cu toxoplasma insa am facut analiza si tratamentul inainte de a ramane insarcinata. Masuri luate pe parcursul tratamentului si a sarcinii: pisica nu a mai avut voie in casa, iar eu am avut grija sa evit atingerea ei si a obiectelor pisicii fara manusi,cu toate ca a fost vaccinata si deparazitata.

Succes.

Sari

acum 12 ani

Cel mai bine este sa nu mai intre deloc in casa, caci lasa firele de par peste tot, fiind periculoase de a se depune pe plamani sau pe alte organe, pot produce si alergii.
La tara toata lumea are pisici, dar le tin afara, deci nu ar fi o mare problema. Totodata cand se freaca de picioare, nu o lasati, caci firele de par se prind de haine.
Iubire la distanta si e ok.

pisi

acum 11 ani

"se depune pe plamani". Banuiesc ca sunteti de la tara...

Sandra

acum 8 ani

Si eu sunt de aceeasi parere. Nu sunteti ff bine informata. Noi oamenii avem bariere mecanice care impiedica patrunderea firelor de par in plamani. Domnul doctor a lasat un comentariu in care a precizat ca pisica poate ramane in casa daca sunt urmati acei pasi.
P.S.: Iubire la distanta nu exista!!