Pilula de a doua zi.

Sarcina

Postata de AlinAlinAlin cu 11 ani in urma.

Buna ziua,am si euo intrebare: In urma unui contact sexual cu prietena,s-a rupt prezervativul,si nu mai stiu exact daca ar fi fost posibilitatea sa ajunga spera in vagin, chiar nu mai tin minte. Dupa 2 ore de la contactul sexual am fost la farmacie am cumparat pilula de.a doua zi. Ea a luat postinor 2, cam dupa 2 ore de la contactul sexual. Au trecut 3 zile si nu are niciun simptom,doar i.a intarziat menstruatia. Exista riscuri de sarcina? Astept un raspuns. Va multumesc mult.

Raspunsuri (6)

MiMy

acum 11 ani

Nu! eu zic ca daca a luat pilula de`a doua zi nu are cum sa ramana gravida...99,9% :-) stati linistiti...daca nu..poate sa faca un test de sarcina,daca a trecut o saptamana...numai bine! :-)

AlinAlinAlin

acum 11 ani

A luat pilula dupa 2-3 ore de la contactul sexual a luat prima pastila,si dupa 12 ore (cum scrie si in prospect) a luat a doua.Trebuia sa-i vina ciclul menstrual acum pe 12-14, si inca nu i-a venit ( si farmacista a zis k o sa aiba ceva dereglari de acest gen), insa nu are niciun simptom si asta ma punea pe ganduri. Pe internet scrie tot felul de probleme. Eu unul m-am gandit ca daca nu au ajuns spermatozoizi in vagin si a luat pastila, din cauza ca nu este nimic e posibil sa nu aiba reactii adverse,decat sa intarzie ciclul? Va multumesc mult, ma bucur ca exista si oameni care iti dau unsfat corect si-ti ridica moralul fiindca intr-o astfel de situatie ai nevoie de asa ceva.

MiMy

acum 11 ani

pai dak a luat pilula de`a 2 zi nu are cum sa ramana insarcinata 99.9% eu asa am citit...plus ca poate nici nu ai ejaculat in ea.. asta sa inteleg ca s`a intamplat si inainte de CM..ceea ce inseamna k si dak ejaculai in ea nu ar fi fost mari sanse sa ramana insarcinata...asta inainte de CM cu 10 zile si dupa...iar cu intarzierea CM,mie mi s`a intamplat sa imi intarzie si o saptamana...ma bucur ca te`am putut ajuta cu un sfat..uneori conteaza mult un sfat bun primit si intr`adevar iti ridica moralul in astfel de situatii :-)

nata

acum 11 ani

stai fara grija, nu are cum sa fie insarcinata, dupa pilula de a doua ciclul poate sa vina kiar si dupa 10 zile

AlinAlinAlin

acum 11 ani

Dupa 4-5 zile i-a venit ciclul. A avut ceva dureri ,insa banuiesc din cauza pilulei. Multumesc mult!

claudia david

acum 9 ani

Buna am si ieu o rugaminte la.voi ce pastile pot lo casa perd.sarcina va rog datimi un sfat ca avort sa fac nu pot ca eu am 3 luni.de cand am fost. Operata de cezareana va rog. Datimi.o ideie.ca sunt disperata astept.ras urgent