Picioare umflate

Sarcina

Postata de SYMONYCA cu 14 ani in urma.

Inca din a doua luna de sarcina au inceput sa mi se umfle picioarele? ?Exista un remediu pentru dezumflarea lor? Stiti ce ar trebui sa fac? E normal?

Raspunsuri (3)

crina

acum 14 ani

E normal si prea, depinde de cauza. Spune-i neaparat medicului tau care te supravegheaza. Incearca sa nu papi prea sarat, bea 2 l de apa pe zi si stai cu picioarele mai sus macar o jumatate de ora pe zi. Eu asa faceam, s-au umflat abia in ultimul trimestru. Sanatate multa si tie si bebelusului. Si odihneste-te cat mai mult, vei avea nevoie de multa energie dupa ce vine pe lume...profita deci de liniste!

robert7291

acum 14 ani

ia niste ciorapi elastici pina la genunchi sau speciali de gravide si pune-i dimineata inainte sa te dai jos din pat. sa fie de compresie, 70 den minimum.

dusea

acum 14 ani

din cate stiu, nu e prea bine sa se umfle membrele si mai ales in primele trimestre.. cred k tre sa faci miscare cat mai multa...eu sunt in a 36 sapt. de sarcina si nu mi s-au umflat membrele