pestele in sarcina

Sarcina

Postata de alina1127 cu 12 ani in urma.

buna seara, vreau si eu sa ma lamuresc in legatura cu ceva, poate ma poate lamuri cineva. la toate intrebarile legate de ce fel de peste se poate manca intimpul sarcinii sunt raspunsuri relative ca contin subst. toxice, ca nu sunt buni de balta, ca nu stiu mai ce. deci concret ce peste se poate manca in timpul sarcini? vreu raspunsul sa fie foarte concret adica pestele x, y, z.... pana acum nu am inteles nimic mai in ceata am intrat decat am fost. va multumesc, alina.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ca indicatie general valabila, trebuie sa va asigurati ca pestele provine dintr-o sursa sigura verificata sanitar si cu risc ecologic redus (se poate sa provina din ape oceanice cu un anumit grad de poluare) sa fie bine preparat . este indicat sa consumati pestele de rau (din apele noastre sau crescatorii) si sa reduceti consumul de peste oceanic.
Nu consumati: peste spada, macrou,rechin,peste sau fructe de mare crude sau preparate insuficient (sp***aci, stridii, etc.) , peste afumat nefiert.
Maxim 1 portie pe saptamana: friptura de ton, ton alb ,
Maxim 2 portii pe saptamana: creveti, homar, sp***aci, stridii, conserva de ton, somon, cod negru, somn, cod.

alina1127

acum 12 ani

va multumesc! sincer am citit atatea variante incat nu mai stiam ce sa cred.