Perioada fertila

Sarcina

Postata de larisamaria cu 10 ani in urma.

Buna ziua . Se poate ramane insarcinata doar in perioada fertila ? In afara acetei perioade nu sunt sanse de a ramane ? Multumesc

Raspunsuri (5)

GeorgianaR

acum 10 ani

Nu,pentru ca doar 1-2 zile pe luna esti fertila.In mod normal,ovulatia are loc o singura data pe luna,momentul in care se elibereaza ovulul,care supravietuieste maxim 24 ore.Sunt si cazuri in care ovulatia se produce de doua ori in cadrul unui singur ciclu menstrual,dar nu cred ca este foarte frecvent.Deci,poti ramane insarcinata doar in decursul a 24 ore de la ovulatie.Poti avea contact si cu o zi inainte de ovulatie sau o zi dupa pentru a putea ramane,dar este mai bine sa-ti urmaresti ovulatia cu teste sau prin monitorizare la medic pentru a nu rata ziua ovulatiei.

GeorgianaR

acum 10 ani

Trebuie sa tii cont ca nu intotdeauna ovulatia are loc in a 14-a zi.

larisamaria

acum 10 ani

Daca in luna octombrie ciclul mi-a venit pe data de 16 , in luna noiembrie a intarziat putin , am avut contact sexual pe data de 15 , in urmatoarea zi pentru orice eventualitate am luat pilula de a2a zi iar ciclul mi-a venit pe data de 21 noiembrie , este vreun risc de sarcina sau nu ? Va multumesc mult pentru raspunsuri .

larisamaria

acum 10 ani

Astept sa imi raspundeti !

GeorgianaR

acum 10 ani

Daca ai avut menstra pe 21,si a fost normal cantitativ si calitativ,iar inainte ai luat pilula,sunt sanse destul de mici sa fii insarcinata.Dat fiind ca a trecut destul timp de atunci,poti face un test de sarcina si vei stii sigur,altfel,nimeni nu-ti poate spune ceva concret.