Pentru o viitoare mamica

Sarcina

Postata de andreeageorgiana cu 13 ani in urma.

As dori sa stiu, daca se poate, va rog....in a 28 a saptamana a sarcinii, sunt normale anumite contractii??? adica...dureaza in jur 10 secunde si revin la fiecare 10 -15 minute. Insa se intampla foarte rar. este motiv de ingrijorare?

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Eu nu cred ca sunt normal. Discuta cu ginecologul tau.

andreeageorgiana

acum 13 ani

multumesc

Pena

acum 13 ani

Poate ca ceea ce simti nu sunt contractii. Cred ca esti la prima sarcina si vad ca si foarte tanara. Se intampla ca la prima sarcina sa nu stii ce ti se intampla si sa te sperii. Miscarile copilului, faptul ca apasa pe unele organe pe care le comprima si ai dureri, nu inseamna neaparat contractii. Pentru a fi sigura, mergi la medicul care te are in grija. Daca ai dureri ori sangerari, daca nu simti miscarile copilului, cheama de urgenta medicul/salvarea. Nu trebuie sa fii speriata, graviditatea este o perioada fericita in viata unei femei. Ai grija de tine, de voi. Sanatate multa.

andreeageorgiana

acum 13 ani

Iti multumesc mult pentru raspuns.....Multa sanatate si tie