pauza intre planificare sarcina si anticonceptionale

Sarcina

Postata de dalama cu 13 ani in urma.

Buna ziua...am folosit ca metoda de contraceptie anticonceptionale Y...2 ani fara pauza..acum am 2 luni de cand nu mai folosesc ...
Intrebarea mea cam cat ar trebui sa fac pauza pt ca ulterior sa pot sa raman insarcinata..
Medicul de familie mi-a recomnadat 6 luni..
Va multumesc

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

6 luni e bine. Folositi prezervativ intre timp. Faceti toate analizele pt a sti ca e totul in regula in acest rastimp si daca este, puteti incerca sa ramaneti gravida. Sanatate.

dalama

acum 13 ani

Multumesc..

gabi

acum 13 ani

si eu am folosit mai multi ani la rand anticonceptionale. cand ne-am hotarat sa avem un copil am intrebat medicul cat timp trebuie sa treaca pana sa raman insarcinata, iar el mi-a zis sa astept pana dupa a doua luna de menstruatie. asa am si facut si am acum un copil minunat.

dalama

acum 13 ani

Multumesc..