Pastila escapelle test sarcina pozitiv

Sarcina

Postata de Mary2390 cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Am o nelamurire. In ziua de 26 septembrie mia venit menstrutia. Pe 12 octombrie spre 13 am avut un contact sexual cu prietenul meu neprotejat. Am luat escapelle pe 15 seara luni. Pe 26 octombria trebuia sami vina si nu mia venit. am facut un test de sarcina acum o saptamana si a iesit pozitiv. Am intrebat un medic si mia zis ca ea a luat escapelle si ia intarziat 2 luni de zile si chiar si asa poate iesi testul de sarcina pozitiv . Nu stiu ce sa mai cred. Mentionez ca nu am niciun simptom. Va rog mult astept un raspuns va multumesc.

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Eficienta anticonceptionalelor de urgenta este cu atat mai mare cu cat sunt luate mai aproape de contactul sexual. Dumneavoastra le- ati luat dupa 48 de ore cel putin. In plus, erati in perioada fertila, asa ca, sarcina nu este exclusa.
Puteti determina HCG din sange care va iesi crescut in sarcina si ar fi bine sa consultati medicul ginecolog.

FluturNicoleta

acum 8 ani

Bună seara! O rugăminte mare am de la dumnevoastră, nu mai știu unde să caut răspunsuri... Mi s-a terminat ciclul pe 7 decembrie, iar pe 14 spre 15 am avut un contact sexual, prezervativul s-a rupt, însă a doua zi dimineața am luat escapelle. Următoarea zi am avut un contact sexual neprotejat de maxim 4 minute fără ejaculare în interior. Pe 21 am avut sângeri vaginale care persistă în cantități minime. Este vreo șansă să rămân însărcinată? Țin să menționez că am ciclul neregulat. Vă rog din suflet să-mi răspundeți.

Ana Maria

acum un an

Buna, dacă eu acuma o săptămâna am luat pastila de a doua zii , și eri am aflat ca sunt gravida , afectează bebe poate să aibă vreo boală sau marflomatie , îmi este tare frica dacă știam nici nu o ma luam

Dana

acum un an

Buna ai păstrat sarcina ? In aceiași situație ma aflu și eu

Mona

acum un an

Buna! Eu am citit ca nu afectează... la cât timp ați luat pastila de nu și-a făcut efectul?

GeorgianaR

acum 10 ani

Din cate stiu,un test nu poate iesi fals pozitiv.Deci,daca este pozitiv,atunci,mai mult ca sigur esti insarcinata!

Fdl

acum 10 ani

Buna ziua,am avut ultimul ciclu pe 19-23februarie,in 12 martie am avut contact sexual neprotajat,in 13 martie am luat escapelle si azi in 25 martie am facut testul de sarcina care a iesit pozitiv.precizez ca in decembrie am luat postinor pt un alt contact sexual neprotejat.sunt gravida sau e intarziere de la aceste pastile?multumesc