Pastila de a2a zi

Sarcina

Postata de andreya cu 13 ani in urma.

Am citit ca pastila de a2a zi actioneaza convingand corpul ca esti deja insarcinata.Cand pot face un test de sarcina dupa ce am luat aceasta pastila, fara ca ea sa-l eroneze?Nu ma intereseaza sa aflu daca am ramas dupa acel contact sexual, ci daca am ramas dupa alt contact de dinainte.Au trecut 4 zile de cand am luat pastila. Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,

de principiu rezultatul testului de sarcina nu este influentat de pastila de a doua zi.
cat despre aflarea dupa care din cele doua contacte sexuale ati ramas insarcinata, acest lucru nu se poate.
iar despre perioada in care se poate lua pastila de a doua zi, aceasta este pana in 48 de ore de la contactul sexual, pana la un maxim de 72 de ore (nerecomandat). daca mai aveti nelamuriri, ne puteti scrie in continuare

va urez o seara buna

Iuli

acum 13 ani

Pastila nu pozitiveaza testul. De fapt aproape nimic nu pozitiveaza testul in afara desarcina. Testul se poate face la cel putin 3 sapt de la contact sau 1 sapt de intarziere si apoi se repeta dupa inca osaptamana.