pancreatita si operatie colecist

Sarcina

Postata de analori cu 10 ani in urma.

in decembrie anul trecut am facut pancreatita acuta si am suferit o operatie de colecist. as dori sa raman insarcinata, dar nu stiu la cat timp dupa aceste episoade este ok sa port o sarcina.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Nu sunt contraindicatii in acest sens...au trecut cateva luni si daca va simtiti bine, cicatricea postoperatorie este in regula, puteti tine o sarcina.

analori

acum 10 ani

Multumesc pentru raspuns. As dori sa stiu daca este vreun pericol de recidiva in cazul pancreatitei in cazul unei noi sarcini sau a unei nasteri prin cezariana?