PANARITIU SI SARCINA

Sarcina

Postata de MARLENA167409 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, sunt insarcinata in 11 saptamani si ca sa nu fie totul bine mi-a aparut un panaritu la degetul mare de la picior. Am vorbit cu medicul de familie si pt ca degetul arata destul de rau m-a trimis la chirurgie. Inainte de a ajunge la operatie as vrea sa stiu daca cunoaste cineva si alte metode de a scapa de panaritiu. MI-a zis o farmacista ca as putea folosi tetraciclina unguent si ca nu conteaza ca e antibiotic pt ca atata timp cat e local aplicat nu are cum sa-mi afecteze bebele...
dar nu sunt convinsa de ce spune ea. Poate sa ma ajute cineva? Va pup cu drag...

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

" Panaritiu " inseamna puroi la nivelul regiunii unghiale a degetului ,care trebue eliminat ,spre a nu ajunge in sangele care circula nu numai in organismul d-tate ci si al bebelui. Nu va jucati cu " oblojeli " complicatiile pot fi foarte grave. Numai chirurgul decide ce trebue facut.