Ovulatie

Sarcina

Postata de andre3a22 cu 10 ani in urma.

Buna! Cand se calculeaza perioada fertila si ovulatia, se numara si prima zi a menstruatiei? de exemplu daca ciclu incepe pe 31 iulie ovulatia o sa fie pe 13 august? adica 13 este a 14 a zi?

Raspunsuri (2)

violete

acum 10 ani

buna,am si eu o mica problema....nu am vb inca cu un doctor si am preferat sa consult putin calculatorul.am o durere mare si mai apasatoare sub sani(acolo unde s3e zike ca incepe devoltarea fatului,apoi ma doare de jos de burtica la fel de tare iar ciclul menstrual nu mai imi vine regulat.mi se intampla asta cam de 2 luni dar am cam trecut cu vederea si merg in urmatoarele zile la doctor dar vreau sa aud si parerea voastra....

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Da, calculul este bun mai ales in cazul in care ciclul menstrula este regulat ( la 28 de zile).