ovulatia

Sarcina

Postata de danadanna cu 12 ani in urma.

Pe 16 ianuarie am avut o interventie chirurgicala cu anestezie totala in urma unei sarcini oprita din evolutie.Cand are loc ovulatia?Mentionez ca inainte aveam CM regulat la 28 zile si inca nu a venit menstra.Deci pe mine ma intereseaza nu cand vine CM ci cand are loc ovulatia.Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

menstruatia ar trebui sa revina in 4-6 saptamani de la avort. pentru aprecierea perioadei ovulatorii se poate utiliza metoda temperaturii bazale (observarea curbei temperaturii pe parcursul mai multor cicluri menstruale; ovulatia se produce in ziua anterioara primei cresteri a temperaturii), metoda mucusului cervical(preovulator mucusul cervical este foarte abundent si prezinta filanta)
Va recomand un consult antenatal la un medic specialist ginecolog, pentru a identifica posbilia cauza a opririi in evolutie a sarcinii..

maria

acum 11 ani

buna .eu am avut un avort spontan pe 25 febr si nu mia venit cm nici acum .sar putea sa ramin insarcinata fara sa stiu ?