orocil lido

Sarcina

Postata de Adelina17100218 cu 15 ani in urma.

Orocil Lido este un medicament pe care l-am luat din Grecia in luna de miere pentru dureri de gat provocate de aerul conditionat de pe autocar. Am fost la medicul de familie si mi-a spus ca am simptome care ar putea indica inceputul unei sarcini. Eu as vrea sa va intreb daca am motive de ingrijorare pt ca am luat acest medicament (2 pastile) in acest interval de cand am simptomele de sarcina. Pe prospect zice ca nu a fost testat pe animale si ca se recomanda sa nu se administreze in primul trim de sarcina. Din pacate, oricat am fost de atenta, acesta mi-a scapat pt ca nu ma gandeam ca poate avea interdictie in acest caz. Daca cunoaste cineva acest medicament il rog sa imi dea un sfat. Multumesc.

Raspunsuri (3)

Adelina17100218

acum 15 ani

Scuze...in prospect zice ca a fost testat doar pe animale si nu are efecte nedorite, dar ca nu a fost testat pe oameni si se recomanda sa se evite administrarea lui in primul trim de sacina

Florian Alex

acum 15 ani

Care este substanta activa a medicamentului?

Adelina17100218

acum 15 ani

1 tableta contine: Principiu activ: Clorura de benzoxon 1 mg, lidocaina clorhidrat 1 mg. Excipienti: Sorbitol 1 g, zaharina, aromatizanti. O tableta contine 1 g sorbitol ca indulcitor, corespunzand la aproximativ 17 kJ (4 kcal) si are gust de portocale. (Pentru diabetici): 10 tablete sunt echivalente unei ratii de fructe.
Multumesc.