Operatie sau sarcina?

Sarcina

Postata de MembruMobileApp334914 cu 6 ani in urma.

urma cu 3 ani mi s-a spus ca am un fibrom uterin de aproape 2cm si ca daca as fi pregatita ar fi bine sa fac un copil pentru ca sarcina ar rupe si venisoarele prin care se alimenteaza fibromul. Anul acesta , in urma controlului ginecologic fibromul meu are 3 cm , dar am si un chist (care se presupune a fi endometriozic) de 3cm . Eu imi doresc sa raman insarcinata. Dar nu stiu daca sa operez aceste doua afectiuni (laparoscopic) sau sa incerc sa raman insarcinata. Un medic mi-a spus ca trebuie curatat locul inainte de sarcina pt a nu avea o sarcina cu probleme, al doilea mi-a spus ca fibromul nu afecteaza sarcina iar chistul nici atat, pentru ca odata cu sarcina ,neac***a menstruatie el nu se mai alimenteaza cu hormonii specifici menstruatiei. Ce sfat imi dati? Tinand cont de afectiuni dar si de dimensiunea lor?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Uterul-si-probleme-lui/fibromul-uterin_1112