operatia de cezariana

Sarcina

Postata de mihaela1306 cu 15 ani in urma.

Care este diferenta intre o cezariana cu anestezie epidurala si una cu rahianestezie?

Raspunsuri (2)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Ambele tipuri de anestezie sunt partiale (amortesc corpul numai de la brau in jos) si ambele se fac introducand un ac in spate, in spatiul dintre doua vertebre. Anestezia spinala (sau rahianestezia) se face cu o doza unica de anestezic, care tine in general cam doua-trei ore, in timp ce la epidurala ti se lasa o branula in spate, la care se poate atasa o perfuzie cu anestezic, astfel incat durata e mult mai mare, practic se reface anestezia de oricate ori e nevoie, fara a te intepa de fiecare data

Bogdan246

acum 15 ani

Draga membru 114887 nu vreau sa te speri dar mai bine este anestezia totala ,eu am avut de suferit si sufar si acum dupa 2 ani de la o cezariana.Mi sa facut rahianestezie la spitalul Municipal din Bucuresti si crede-ma ca am simtit toata operatia ,i-am spus medicului ca nu ma simt amortita dar nici nu ma bagat in seama cu oate ca tensiunea mi-a luat-o razna am reusit sa rabd cu urlete pana a scos copilul ,dupa aceea i-am spus ca nu mai rezist si a luat un ac si mi la infipt in picior fiindca nu ma credea,a trebuit sa imi faca o injectie in burta ,asa locala abia mai puteam,a fost ceva cumplit ,acum dupa 2 ani inca mai am cosmaruri ,multa sanatate ,si dupa mine anestezia totala este cea mai buna