Obs sarcina extrauterina?

Sarcina

Postata de Utilizator11644407488 cu 2 ani in urma.

Buna ziua , ultimul ciclu menstrual a fost pe 9 ianuarie, astazi am fost la ecografie pt depistare sarcina având în vedere întârzierea ciclului m ,iar rezultatul care ma îngrijorează si pt care medicul a pus la obs sarcina extra uterina este : ovar drept 53.4/26.4 ,stroma omogena doua imagini transonice de 9.2/6.7 mm respectiv 10.4/9.6 mm cu semnal Doppler in periferie ! Dozare beta 348 efectuat in 7.02 ! Dnul doctor a spus ca momentan nu se vede nimic localizat în uter și ca imaginile de la ovar par mai mult ca ar fi s extra u ! Următorul control e marți dar sunt nelinistita , nu pot sta asa pana atunci ! Exista sansa sa nu fie totuși asa ? Multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Evolutia-sarcinii/sarcina-ectopica-extrauterina_1033

Utilizator11644407488

acum 2 ani

Buna ziua, astazi am fost din nou la control la un alt doctor , vroiam sa aud din nou părerea unui alt doctor , pe ovarul drept la fel se vad cele doua cercuri dar a spus ca e un folicul !pe ecografie la ovarul drept unul dintre cerculețe negre e încercuit colorat! Ce sa mai cred ? Sa aștept acum 2 saptamani ? Dacă e extrauterina in aceste 2 saptamani nu mi provoacă probleme ? In uter clar sarcina nu e dar a spus ca e prea mica 4 saptamani si 5 zile ! Sa astept si sa merg la al 3 lea ? 🤦‍♀️🤦‍♀️