Oare sunt insarcinata ?

Sarcina

Postata de membru231208 cu 10 ani in urma.

Buna seara , sunt intr-o mare dilema oare sunt sau nu sunt insarcinata , stopu imi inarzie de 9 zile , ma doare burta uneori , am facut sex neprotejat dar nu a ejaculat in mine . ( este sigur pe el ) , am facut doua teste de sarcina si am iesit amandoua negativ ( o liniuta ) , primul l-am facut la 7 zile dupa inatrziere iar am doilea azi , eu am avut mai demult anexita acuta hemoragica si am fost operata ( atunci eram virgina ) , unii doctori mi-au spus ca am anexita , alti mi-au spus ca nu am nimic , acum 2 saptamani am fost internata in spital si am luat antibiotice si calciu , ce-i drept m-am ingrasat cateva kg , dupa doza de calciu luata in spital . Va rog frumos ajutati-ma cu un sfat ..am doar 18 ani :|

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Pentru a exclude sarcina puteti determina HCG din sange ( este crescuta in timpul sarcinei).
Este bine sa luati in calcul si alte cauze posibile: stresul, tulburari hormonale, infectii din sfera genitala, tulburari metabolice, etc.
Este recomandat sa consultati medicul ginecolog.

membru231208

acum 10 ani

multumesc frumos de sfaturi , stresata sunt din cauza asta pe care o am , candida am avut dar nu mi-a trecut , asa ca mi-a dat doctoru ginecolog la care am fost sa iau cervugid iar luna urmatoare sa iau fluomizin , inca nu le-am luat deoarece astept sa-mi apara menstruatia . P.S : in luma martie mi-a venit menstruatia , in aprilie nu , in mai da , iar acum vad ca nu apare ...astept pana la sfarsitul lunii sa vad daca apare sau nu . Mama mea m-a nascut la 39 de ani , si tin minte din ce-mi spunea dansa ca a avut si ea probleme cu ciclul acum e la menopauza de cativa ani .

Valeria

acum 8 ani

Buna ziua,nustiu daca pot gasi aici un raspuns insa ma simt nesigura de tot si am nevoie de unul, deci acum doua saptamini am avut un contact sexual care a durat un minut si nu am ejaculata pina la sfirsit,doar cativa cm,,nu prea cunosc in lucruri de astea,cred ca inca sunt vergina,deoarece pina atunci nu am avut nici un alt contact sexual decat la 12 un fel de joaca..dar acum imi fac griji de ceea ce am avut acum doua saptamini,nustiu daca am ramas insarcinata,menstruatia e cu intirziere