Oare sunt insarcinata?

Sarcina

Postata de lale28 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,sunt Lale si apelez la voi intr-o situatie disperata.Am 18 ani,un prieten stabil,mi-am inceput viata sexuala,dar m-am trezit intr-o situatie groaznica.Ultima menstruatie am avut-o incepand din data de 23 mai,apoi am intretinut raporturi sexuale neprotejate,daca retin bine 3-4 la numar,fara sa ejaculeze in mine,in rest numai cu prezervativul,iar de atunci nu am mai avut menstruatie.Am un ciclu neregulat si probleme cu glanda tiroida,dar am impresia ca deja mi-a intarziat prea mult.Am facut 2 teste de sarcina de la Fildas,unul acum o saptamana si ceva,iar celalalt aseara si ambele au iesit negative.Am o perioada de stres,programul schimbat,dar sunt extrem de speriata sa nu fiu insarcinata.Am ajuns sa nu mai pot sa dorm noaptea de frica,imi este groaza,zi de zi ma gandesc la asta.Credeti ca ar putea sa fie sarcina?Si cam in ce stadiu ar fi?Nici nu stiu cat sa mai astept pentru ca nu imi doresc un copil,am gresit,nu sunt pregatita.

Raspunsuri (7)

cine te pune ?

acum 11 ani

cine te pune sa faci dragoste daca nu esti pregatita ?
fa si tu altceva, cumpara un vibrator, baga degetul, se merita sa te stresezi atata de la putina pulicica ?
exista foarte des amenoree de la stres si cele mai multe virgine fac amenoree dupa dezvirginare dar mor de frica ca sunt gravide.
Lasa dragostea cu baietii daca nu esti pregatita de copil ca pe urma ajungi sa omori copii si cu asta sa iti distrui sanatatatea, caci un avort astea inseamna ! Vei avea copilul ala mereu cu tine in aura si te va ura pt. ce ai facut si din cauza asta vei suferi.
Pt. o placere de cateva minute platesti scump....

ala bala

acum 11 ani

Mai corecta ar fi fost intrebarea: cine te pune sa faci dragoste NEPROTEJATA daca nu esti pregatita. Mai ales in ziua de azi, cand sunt atatea metode contraceptive.
Si ca raspuns la intrebarea din topic, du-te la medicul de famlie si fa-ti analize de laborator. Si nu te mai hazarda fara protectie.

lale28

acum 11 ani

Am cerut un raspuns aici,nu educatie sexuala.Stiu foarte bine ca am gresit,dar asta nu inseamna ca sunt nepragatita sa fac sex.S-a intamplat,stiu ca nu a fost bine,dar astept un raspuns legat de teama mea.E usor sa critici in astfel de situatii..

A.

acum 11 ani

buna Lale,
oricum ar fi situatia - ca esti sau nu insarcinata - faptul ca ultima menstruatie a fost incepand la sf de mai - nu este normal. Aici ai nevoie clar de un control la ginecolog. Iti recomand sa vorbesti deschis cu un medic, sa ii spui toate aceste date... incearca sa te duci la un medic pe care ti-l poate recomanda cineva cunoscut....sa nu ai o experienta traumatizanta la medic. oricum, nu mai trebuie sa amani..

ala bala

acum 11 ani

Daca citeai cu atentie si nu te ofticai asa, ai fi vazut ca am scris si un raspuns. Pertinent chiar la intrebari de genul "Si cam in ce stadiu ar fi". Hai sa fim seriosi, asta-i forum, nu ecograf.

lale28

acum 11 ani

ala bala nu m-am referit la raspunsul tau,am inteles si apreciez,nu am pretentia sa aflu exact ca stiu foarte bine ca e doar un forum,dar cu aproximatie sau ceva..

A.

acum 11 ani

cu siguranta daca ati o persoana culta si atat de inteleapta, ati avea imaginea de ansablu si ati avea o idee despre REALITATEA din tara in care traim. nu exista educatie sexuala in scoli, nu exista sfaturi de la prea multi parinti, toate acestea sunt subiecte tabu. in plus, modul in care tinerele femei sunt tratate la ginecolog - la stat este revoltator de foarte multe ori...