oare pot ramane insarcinata?

Sarcina

Postata de biha cu 10 ani in urma.

am o intrebare poate un pic ciudata. am 29 de ani si sunt activa sexual de la varsta de 19 (5 relatii stabile, de cate un an, doi sau 3). eu m-am protejat mereu (de cele mai multe ori cu prezervativ - am interzis la ac din cauza unor probl de sanatate; de foarte multe ori prin metoda p***atus intrerruptus, extrem de rar prin metoda calendarului deoarece stiu ca nu functioneaza intotdeauna). de-a lungul anilor s-a intamplat sa iau de 4 ori pilula de a doua zi.
nu am avut niciodata probleme ginecologice (infectii etc, doar candida), in afara de durerile menstruale.
acum si intrebarea, cea ciudata. oare pot ramane insarcinata? nu am incercat niciodata (urmeaza in viitorul sper eu apropiat) insa toate prietenele mele de o varsta cu mine au ramas de-a lungul anilor cel putin o data cu toate ca s-au protejat inclusiv cu ac. la mine nimic. oare sa ma fi protejat eu atat de bine? sau sunt infertila? totusi..sunt 10 ani de activit sexuala (desi proteja), fara niciun accident. e posibil?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este posibil.
Se pune problema de infertilitate atunci cand ,dupa cel putin 1 an de zile de contact sexual neprotejat , in special in perioada fertila, nu apare sarcina. Pana atunci, nu are rost sa va faceti astfel de griji.

elena

acum 10 ani

Buna ziua!! Eu am facut un avort acum 6 luni si sarcina era in 3 luni jumatate si acum vreau sa ramsn iar însărcinata. Am incercat dar nu pot . Dupa avort am si niste probleme pt ca mai am sângerări la actul sexual . Nubmeeeu