O posibila sarcina ?

Sarcina

Postata de anonavigator cu 11 ani in urma.

Buna Ziua !

Eu cu prietena mea avem urmatoarea problema :
In urma cu 2zile, am avut contact sexual cu prietena mea ( ea fiind virgina ) mi''a spus ca din ziua aceea se simte imbalonata...ea, la fel si eu ne gandim la o posibila sarcina ? Mentionez ca am folosit prezervativ, am verificat daca a fost spart insa nu a fost..a fost totul in regula, ejaculare in interior sau in apropiere de vagin nu a fost.

Care este raspunsul vostru?
O recomandare?

Varste:
Eu - 19
Ea - 17

Va multumesc !

Raspunsuri (8)

Dr House

acum 11 ani

Da, este posibil sa fie insarcinata. Recomandarea mea este sa isi faca igiena intima cu ceai de musetel si coada calului timp de 10 zile. Asta poate duce la anularea eventualei sarcini.
Daca se mai simte imbalonata ulterior, trebuie facut un test la ecograf. Incercati totusi spalaturile intr-o prima faza.

anonavigator

acum 11 ani

Dar cum este posibil daca nu a fost o ejaculare in interior?

Dr Houser

acum 11 ani

Imbalonarea ce apare subit in urma unui act sexual (char si protejat), poate fi semnul unui inceput de sarcina. Trebuie tinut cont ca nici o protectie nu este 100% sigura.
De aceea recomand prietenei dumneavoastra sa inceapa rapid spalaturile cu ceai de coada calului si musetel.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este prea devreme pentru instalarea simptomelor unei posibile sarcini. Senzatia de "balonare" poate fi consecinta alimentatiei sau a altor cauze.
Este recomandat sa efectueaze un test de sarcina incepand cu cea de-a doua sau a treia saptamana dupa contactul sexual, urmat de un control ginecologic.

anonavigator

acum 11 ani

Daca ar fi ca testul sa iasa pozitiv?
De la contactul sexual sunt 2zile, in momentul acesta, exista o metoda de a intrerupe procesul continuarii sarcinii?

Nu vreau sa ajunga la un avort.

anonim

acum 11 ani

la farmacie se c***a pilulele de a doua zi..daca n-au trecut mai mult de 72 de h de la contact, pilulele se iau conform instructiunilor farmacistului sau de pe ambalaj. daca ejacularea a avut loc in afara zonei genitale si in prezervativ, n-ai cum sa o fi lasat insarcinata. dar, ca sa va linistiti sa ia pilula. aceasta nu se foloseste mai mult de 2 ori pe ani. bafta!

ala bala

acum 11 ani

Dr House(r)... you should know better... Termenul corect e balonare nicidecum imbalonare.
@anonavigator: daca prezerv. a fost intact cand l-ai dat jos, poti fii linistit. Asta daca n-ati facut alte p***aoare ulterior (de ex un contact sexual neprotejat efectuat imediat dupa cel cu protectie, doar asa, din joaca)

anonavigator

acum 11 ani

A fost intact .
Nu am avut nici un alt contact neprotejat.

* Oricum problema a fost rezolvata, am fost la un medic.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri .