o noua sarcina dupa cezariana

Sarcina

Postata de Dorina66 cu 15 ani in urma.

buna!in luna mai,am nascut prematur prin cezariana un baietel de 2.600 gr,dar din mare nefericire a decedat la 7 zile de la nastere...acum,intrebarea mea: la cate luni pot sa raman iar insarcinata de la cezariana din luna mai,cate luni sunt recomandate pt pauza intre sarcini..? stiu ca pt nastere vaginala sunt recomandate 3 luni repaus intre sarcini,iar la cea de cezariana de 6 luni,este adevarat?dupa 6 luni daca voi incerca sa raman iar insarcinata,sunt sanse sa si reusesc sa duc o sarcina,nu este prea curand pt.uterul meu?..offf...atatea intrebari..dar va rog,astept respunsuri de la cei care se pricep...

Raspunsuri (15)

Dorina66

acum 15 ani

buna!in luna mai,am nascut prematur prin cezariana un baietel de 2.600 gr,dar din mare nefericire a decedat la 7 zile de la nastere...acum,intrebarea mea: la cate luni pot sa raman iar insarcinata de la cezariana din luna mai,cate luni sunt recomandate pt pauza intre sarcini..? stiu ca pt nastere vaginala sunt recomandate 3 luni repaus intre sarcini,iar la cea de cezariana de 6 luni,este adevarat?dupa 6 luni daca voi incerca sa raman iar insarcinata,sunt sanse sa si reusesc sa duc o sarcina,nu este prea curand pt.uterul meu?..offf...atatea intrebari..dar va rog,astept respunsuri de la cei care se pricep...

ciulei mariana

acum 13 ani

si eu am aceeasi intrebare dupa 8 luni dela cezarina la 41 ani pot sa raman insarcinata

oana serban

acum 13 ani

si eu am nascut in luna martie 2010 prin cezariana din cauza preeclampsiei dar a fost prea mic si a trait doar o luna.oare dupa cat timp pot ramane iar insarcinata?medicii care m-au consultat au pareri diferite...intre un an si 2 ani.am 29 de ani

liliana

acum 13 ani

buna oana!si eu am nascut in ianuarie 2010 tot prin cezariana o fetitza de 2 kg 400grame...poti ramane imediat insarcinata dar nu e bn pt tine ca nu esti refacuta complet,si pt binele tau si al copilului tr sa astepti cam un an si ceva!am 22 ani

Denisa

acum un an

Buna Oana.. intamplator am dat peste comentariul tau... de acum 11 ani.
Cum esti? Ai mai reusit sa ai sarcina sanatoasa cu un bebe sanatos?
Acum 2 sapt am nascut prin cezariana de urgenta ,un baietel la 36sapt+3zile, 2.400g. Din cauza preeclampsiei , am facu dezlipire de placenta, copilasul meu a ramas fara oxigen prea mult timp. Dupa cezariana a fs tinut in viata de aparate cateva zile numai. Nu a avut nicio sansa. .

Daiana31

acum un an

Bună și eu am pățit ceva asemanator acuma 2 luni am născut prun cezariana un băiețel de 3,130 kg dar din păcate un plămân nu I sa dezvoltat bine si a reusit sa traiasca doar 2 zile cu oxigen, îmi doresc din suflet un copil și as crea cât mai repede sa încerc sa rămân dinnou dar nici nu știu după cât timp pot sa incerc 😔🙏

Simona🤍

acum un an

Buna , si eu am un baietel plecat la doamne doamne (alte probleme fata de ale dvs) tot cezariana acum am 4 luni de la cezariana si pe mine ma macina acelasi gand … oare ce se intampla daca ramai prea repede insarcinata med mi-a zis ca dupa 3 luni pot incerca din nou …

Mimi

acum 8 luni

Buna! Și eu am născut o fetița prin cezariana la 37 de săptămâni, din păcate i s-a oprit activitatea cardiaca in burtica :-( la cât timp după nastere ai rămas iar însărcinată? A fost totul bine?

ana_maria

acum 10 ani

parerea mea este ca dupa cezariana trebuie cam 2 ani ca sa te poti reface complet
cel putin asa mi-a zis doctorul meu

Florentina

acum 10 ani

Eu am nascut acum 6 luni si mi-am intrebat medicul la cat timp e sanatos sa am o alta sarcina si mi-a zis ca este in regula de la 1 an -1an si 3luni dupa cezariana anterioara, caci asta este perioada in care se vindeca complet cicatricea de pe uter.

MamicaFericita

acum 8 ani

Buna. Si eu am nascut cu cezariana acum o luna si Dr mi-a zis ca se face pauza 2 ani la cezariana si 1 an naturala.

Utilizator11559925385

acum 4 ani

Buna mă numesc maria am o întrebare va rog să-mi răspundeți anul trecut în octombrie am născut un băiețel la 8 luni și din nefericire a murit după 2 săptămâni și acum 2019in mai nu mi-o vint ciclu
Oare sunt gravida și pot să duc sarcina până la capăt .Miau spus doctorii când am născut că 2 ani nu pot sa am copii că atunci mor va rog datini un răspuns mulțumesc.

Utilizator11585554107

acum 4 ani

Buna am trecut si eu prin aceiasi situație. Cum esti???

Utilizator11585554107

acum 4 ani

Buna ce sa intamplat de atunci??? Esti bine?

Utilizator11712574208

acum 3 saptamani

Bună poți rămâne gravida după 7 luni de la operație