o fi ceva ereditar?genetic?

Sarcina

Postata de simonika82 cu 12 ani in urma.

buna. am o problema care ma macina si nu stiu unde sa caut un raspuns. sotul meu s-a nascut la 7 luni. si din cate mi-a zis s-a nascut cu picioarele intoarse si a trebuit sa poarte ham 3 luni de zile. cu soacra nu am avut ocazia sa lamuresc problema...fisa medicala a sotului este pierduta... ce vreau eu sa stiu este daca poate fi ceva ereditar care sa se transmita si viitorilor nostri copii. ar trebui sa faca ceva analize? am auzit din surse externe ca ar mai fi fost un caz din acesta in familia lui, la o fetita care si-a revenit mai greu. sotul meu nu stie prea multe, iar familia lui ocoleste elegant raspunsurile la intrebarile pe care le-am pus.
vreau sa stiu daca e motiv sa ma ingrijorez, sau sa-mi fac griji la o eventuala sarcina. la cine sa merg ca sa discut problema?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Displazia congenitala de sold (luxatia congenitala de sold)poate apare in conditiile: unei nasteri in prezentatie pelviana, un istoric de afectiuni ale soldului in familie; cantitate redusa de lichid care inconjoara copilul in uter (oligohidroamnios);cantitate crescuta de hormoni estrogeni materni inainte de nastere; infasarea prea stransa a picioarelor copilului dupa nastere.
In cazul unui nou-nascut la care se depisteaza o mobilitate excesiva la nivelul soldurilor,se indruma catre medicul de ortopedie pediatrica pentru examinare,ce va stabili oportunitatea unor investigatii imagistice ulterioare si conduita de tratament. In cazul in care nu se depisteaza probleme la nastere, se recomanda prezentarea la medicul de ortopedie pediatrica in primele 2 luni pentru un consult ortopedic. Medicul ortoped pediatru va stabili apoi calendarul urmatoarelor vizite: la 4 luni, la 6 luni si dupa inceperea mersului.