o eventuala sarcina

Sarcina

Postata de daciana3102538 cu 15 ani in urma.

am avut ciclu regulat pana acum 2-3 luni cand am luat din precautie postinol si de atunci mi s-a dereglat menstruatia;luna trecuta mi-a venit menstra pe 24 iar luna aceasta nu mi-a venit inca si sunt disperata,sper sa nu fiu insarcinata.mentionez ca nu folosesc nici o metoda de protectie,doar fereala,iar prietenul meu sustine ca nu are cum sa raman insarcinata deoarece se cunoaste foarte bine si n-a patit niciodata nimik,adica nici o fosta n-a ramas insarcinata,am facut test si a iesit pozitiv dar probabil e prea repede ptr un raspuns valabil. nu stiu ce sa mai cred.....astept niste sfaturi....

Raspunsuri (1)

Simona41

acum 15 ani

postinolul deregleaza intradevar ciclul menstrual. am avut si eu aceiasi problema, dar daca spui ca ai facut un test si a iesit pozitiv cred ca cel mai bine este sa iti faci un ecograf.nu este suficient doar"fereala"de care vorbesti,indiferent de cat de bine se cunoaste prietenul tau.spermatozoizi exista si in lichidul(fenomen numit polutie) ce apare inaintea ejacularii si care nu prea poate fi simtit in timpul unui act sexual.deci nu te baza pe asta.ecograful sau un control la medic e cel mai sigur.