Nurofenul forte si sarcina

Sarcina

Postata de Andreea I. cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
Acum o saptamana datorita unor probleme dentare am urmat un tratament cu 10 pastile ampicilina, 6 nurofen forte si 3 plicuri nimesil.
Inca de acum 2 ani imi doresc un copil si nu folosesc protectie.
Acum mi-a intarziat menstra deja 1 saptamana. Una dintre cauze ar putea fi din cate stiu eu administrarea de antibiotice, dar nu este exclusa nici o sarcina.
Punand raul inainte as dori daca se poate sa-mi spuneti daca tratamentul administrat ar putea dauna fatului (2 saptamani varsta fetala, in acest caz).
Multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Magda

acum 12 ani

Draga Andreea din cate stiu eu, in primele saptamani embrionul este protejat de acesti factori. Deci poti sa stai linistita :) Mai incearca sa te documentezi ca sa stii sigur.

Magda

acum 12 ani

Draga Andreea din cate stiu eu, in primele saptamani embrionul este protejat de acesti factori. Deci poti sa stai linistita :) Mai incearca sa te documentezi ca sa stii sigur.