numar scazut de trombocite in sarcina

Sarcina Trombocitopenie indusa de medicamente

Postata de simonaantoneac cu 13 ani in urma.

Buna ziua.
Am numarul de trombocite scazut, adica :102.000 , in conditiile in care valoarea normala este: 150.000-300.000. Sunt si insarcinata in 34 de saptamani.
Vroiam sa va intreb daca acest numar scazut de trombocite imi afecteaza sarcina si ma impiedica sa nasc natural? Sau trebuie neaparat nastere prin cezariana?
Ce tratament pot urma pentru cresterea numarului de trombocite?
Multumesc !

Raspunsuri (5)

elena

acum 13 ani

Stiu ca nr scazut de trombocite inseamna ca sangele se coaguleaza mai incet, adica timpul de coagulare este mai mare. Exista riscul hemoragiilor.Medicii iti pot recomanda medicamente care sa creasca nr de trombocite. Ai grija ca exista medicamente care pot duce la scaderea nr de trombocite, printre care banala aspirina. Sanatate.

andreea

acum 13 ani

buna.aceeasi problema o am si eu cu trombocitele,le am prea mici,iar doctorul meu ginecolog si doctorul hematolog mi-au spus k nasterea va fii obligatoriu prin cezariana,asta k sa nu am probleme atat eu cat si micutul.cel mai bn ar fii sa consulti un doctor hematolog,el se ocupa in special de problemele astea,dar si doctorul ginecolog te poate ajuta.

lucia

acum 11 ani

Fiica mea are trombocitopenie indusa de EDTA si este insarcinata
Un medic ginecolog ma poate ajuta s-au un hematolog?

anca

acum 10 ani

am 30 de saptamani de sarcina si am nr de trombocite 100000 de mii si eu trebui sa nasc prin cezariana cauzeaza la ceva ?

Krisstine

acum 8 ani

Nr de trombocite scazute intr-o sarcina nu sunt periculoase, dupa ce femeua naste se refac aceste trombocite,dar nu uitati sa reoetati analizele si dupa sarcina o perioada buna de timp pt a fi sigure ca sunteti ok, in cazul in care nr trombocitelor raman la fel de mici sau chiar si mai mici , cautati cauza care a declansat, fie colecistul, splina sau pierdere de sange prin scaun, leucemie sau o usoara anemie, evitati consumul de antiinflamatoare , gen aspirina, bun ar fi sa faceti si analize coproparazitologic pt excluderea unui virus care intretine boala, multa sanatate tuturor, optimism maxim , Dumnezeu da putere tuturor credeti in el si totul se rezolva indiferent de diagnostic.