Nu mi-a venit ciclul de o săptămână ! Mi sa recomandat acid folic ! Testul de sarcina este negativ ! Ajuta la ceva ?

Sarcina

Postata de Utilizator11699265902 cu 6 luni in urma.

Ajutor!!!!!!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Daca testul de sarcina este negativ, este posibil sa fie o intarziere hormonala sau alte cauze care pot afecta ciclul. Acidul folic este un supliment recomandat in general pentru femeile care doresc sa ramana insarcinate sau sunt insarcinate, deoarece poate ajuta la prevenirea defectelor congenitale la bebelusi. Cu toate acestea, in ceea ce priveste intarzierea ciclului menstrual, acidul folic nu este cunoscut sa aiba un impact major.

Daca intarzierea ciclului persista sau daca intampini alte simptome neobisnuite, este recomandat sa consulti un medic ginecolog. Un specialist va putea evalua situatia, poate recomanda teste suplimentare pentru a determina cauza intarzierii si poate oferi indrumari specifice.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/14-motive-pentru-care-iti-intarzie-menstruatia_16108