Însărcinată in timpul tratamentului cu anticoncepționale?

Sarcina

Postata de MembruMobileApp1496857055 cu 6 ani in urma.

Buna seara! Sunt operata de 3 luni de chist endometrioza hemoragic rupt. Mi s-a extirpat totodata si Ovarul iar pe celălalt mi-au mai găsit un chist. Mi s-a recomandat tratament 6 luni cu Anticoncepționalele Cerazette. Le iau de 2 luni jumătate , iar dupa prima luna am avut modificări ale ciclului menstrual ( sângerări timp de 9 zile in loc de 5). Am avut contact sexual in ziua ovulației , cand am luat pilula 12 ore mai tarziu. Acum am intârziere a sângerărilor menstruale de 6 zile. Mi-am facut un test de sarcina cu 2 zile in urma si a iesit negativ. Ar trebui sa repet testul sau cel mai probabil sunt dereglări hormonale din cauza pilulelor? Precizez ca se iau fara pauza, in Blister fiind 28 de pilule.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/factorii-care-reduc-eficienta-anticonceptionalelor_7792