nivelul HCG mic

Sarcina

Postata de alina36048169 cu 14 ani in urma.

7 martie a fost prima zi a ultimului ciclu. Pe 11 aprilie mi-am facut testul de sarcina care a iesit pozitiv, asa ca pe 17 aprilie am fost la control. La ecografia transvaginala nu s-a vazut nimic. Ginecologul mi-a zis sa fac doua beta plasmatica la diferenta de o saptamana si dupa aceea sa revin la control. La prima analiza totalul HCG e 232mUI/mL. E normal sa fie asa de mic? Mentionez ca am dureri de burta in fiecare zi, dar medicul a zis ca e normal. Va rog sa ma lamuriti, mie frica de o eventuala sarcina extrauterina sau avort.....si pana la urmatorarea analiza nu mai rezist, nu am rabdare.....

Raspunsuri (3)

Sheila

acum 14 ani

Nu este mica valoarea, conform acestui articol //sfatulmedicului.ro/analize/hcg-total-hcg-beta_385
ai fi cam in saptamana 4 de sarcina.
Din cate am citiv valorile se dubleaza cam la 2 zile asa ca stai linistita mergi fa urmatorul test apoi vezi ce zice medicul.
Este normal ca o sarcina asa mica sa nu se vada la ecografie.
Sarcina usoara:)

alina

acum 14 ani

Sheila multumesc frumos pentru raspuns. M-ai linistit.

alina

acum 14 ani

Am facut si cel de-al doilea test, din pacate valorile au scazut la 100. Ginecologul mi-a zis ca e sarcina fara embrion si ca trebuie sa astept sa-mi vina CM zilele urmatoare, daca nu-mi vin sa ma prezint la el. Anul trecut am avut un avort spontan la 6-7 saptamani, acum sarcina fara embrion. Ma intreb, de ce? Ginecologul meu a zis ca am placenta sp***a si trebuie sa facem o serie de analize inainte de a incerca din nou de a avea bebe.