neotigason inainte de sarcina ??

Sarcina

Postata de dumitru141 cu 13 ani in urma.

buna , de curand am descoperit k sunt insarcinata , o bucurie , insa din pacate acum cateva luni si mai exact in februarie am luat niste pastile -neotigason 10mg acitretin. din prospect am inteles k copilul ar putea suferi malformatii congenitale. va rog din suflet sa imi spuneti dak as putea descoperi din timpul sarcinii dak ceva ar fi in neregula si care sunt sansele k copilul sa fie bolnav

Raspunsuri (8)

Iuli

acum 13 ani

Discutati cu medicul dvs ginecolog.

steda

acum 13 ani

asta stiu.. as fi dorit un raspuns de la cineva care poate a fost in aceeasi situatie sau chiar de la un medic.

carmen34b

acum 13 ani

Fuguta la medic, pana cand sarcina nu avanseaza..va fi mai greu sa iei o decizie atunci.Succes!

Iuli

acum 13 ani

Nu ati precizat cand ati intrerupt tratamentul si in ce saptamana sunteti insarcinata. Poate astfel pot sa va ajut.

steda

acum 13 ani

pe 7 februarie 2011 am luat ultima capsula de neotigason ... iar acum am trei saptamani de la conceptie ... in prospect scrie doi ani de pauza

Iuli

acum 13 ani

Trebuia sa va protejati...din pacate riscurile sunt foarte mari. Ar trebui sa va consultati atat cu dermatologul cat si cu ginecologul.

raluca

acum 12 ani

in aceeasi situatie am fost si eu ...doar ca la mine trecusera aprox 9 luni de la ultima capsula de neotigason cand am ramas insarcinata,,, ADEVARAT IN PROSPECT SCRIE MINIM DOI ANI DE PAUZA
si fetita mea nu are nimic , este sanatoasa doar ca ia destul de greu in greutate,,, cam 500 g pe luna , este alaptata la san , in rest e ok ... are trei luni si 5,5 kg
toate bune

iulia

acum 11 ani

cum creste fetita ta ?? pt ca a mea nu e ok ... precizez ca am fost int-o situatie similara...