nelamurire

Sarcina

Postata de Ramona Elena3 cu 13 ani in urma.

Dupa a doua nastere(cezariana) mi-au fost legate trompele(iulie 2009).De doua zile simt niste miscari ciudate in burta, dar am avut ciclu in fiecare luna, fara intarzieri sau alte modificari.Pot fi insarcinata?

Raspunsuri (6)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Cel mai in masura ar fi un medic ginecolog,care in urma unnor proceduri de specialitate poate sa va dea un raspuns. Ar mai intra in discutie un disconfort gastro-intestinal ,prin greseli alimentare(senzatia de miscari si zgomote la nivelul intestinelor..

Pena

acum 13 ani

Daca ai doua nasteri, cred ca poti face distinctie intre miscarile intestinelor si miscarile unui copil. Orice femeie care a nascut, isi poate da seama daca-i gravida sau nu. Si-apoi, copilul misca la 4luni-4luni si jumatate, deja ar trebui sa ai burtica. Dar daca nu-ti dai seama singura, o echografie este foarte indicata. Chiar un test de sarcina ori analiza sangelui iti dau raspunsul la intrebare. Sanatate.

google

acum 13 ani

Ligatura trompelor

Una dintre metodele de sterilizare definitiva o reprezinta ligatura trompelor uterine. Daca impreuna cu partenerul ati decis ca nu mai doriti o sarcina in viitor si ca aveti numarul de copii doriti, aceasta este o metoda posibila de sterilizare a femeii.
Ca si in cazul vasectomiei, va trebui ca decizia sa fie foarte bine cantarita ac***a in vedere faptul ca interventia este ireversibila sau greu reversibila.
In primul an dupa interventie sansa de a ramane insarcinata este mai mica de 1%. Teoretic, dupa o perioada de timp, este posibil ca trompa prin contact cu uterul sa formeze un canal si ulterior o comunicare si fertilitatea sa fie redobandita astfel. Aceasta posibilitate este evaluata la 5% dupa 10 ani de la ligatura trompelor, iar la femeile mai in varsta aceasta scade si mai mult.

Iuli

acum 13 ani

Cred ca cel mai simplu ar fi, decat sa intrebati pe un forum unde oricum nu va poate nimeni raspunde la intrebare, sa va faceti un test de sarcina si apoi sa mergeti la medic. Nu?

Ramona Elena3

acum 13 ani

Da, multumesc pentru raspunsuri. Mi-am facut deja o programare la ginecolog si astept cu nerabdare rezultatul.

ALINA

acum 10 ani

EU UNA SINT IN ACEEASI SITUATIE CA TINE SI AM DOAR CINCI ANI DE CIND MI AM LEGAT TROMPELE DUPA ULTIMA NASTERE SI SIMT ACELASI LUCRU IN BURTA CA SI TNE SI CHIAR MISCA CA UN COPIIL SI SINTOMELE IMI SINT CA SI ATUNCI CIND ERAM INSARCINATA.AM FOST LA MEDIC GENICOLOG SI MIA ZIS CA SINT INSARCINATA DAR NU MIA VENIT SA CRED SI DE ACEIA AM DECIS SA FAC SI ECOGRAFUL.EU LOCUIESC IN FRANTA DAR NU STIU SINCER ITI SPUN CU MINA PE INIMA CACI IN ORICE TARA AI FI MEDICI NU FAC ALTCEVA DECIT SA FACA EXPERIENTE PE NOI SI SA NE PUNA VIATA IN PERICOL DAR DEFAPT SI DE DREPT EI HABAR NU AU CE SE INTIMPLA SI DESPRECE AR FI INTRADEVAR VORBA.ITI DORESC MULTA SANATATE SI TOT BINELE DIN LUME.SI DOMNUL DUMNEZEU FIE CU TINE SI FAMILIA TA PRETUTINDENI.CURAJ.