Nedumerire

Sarcina

Postata de Klarisse cu 14 ani in urma.

Buna ziua, Am avut ultima menstruatie pe 22 iulie 2009. Calculand pe internet perioada fertila era intre 1 si 6 august. Pe 1 august si pe 5 august am avut contact sexual neprotejat. De o saptamana am simptomele unei sarcini (dureri de cap, dureri de burta, ameteli, s-au marit sanii, ma dor sfarcurile, indispozitie) insa aseara (10 august 2009) am simtit durere in timpul actului sexual si nu stiu care ar putea fi cauza. Citind pe internet am vazut ca si in cazul unei sarcini extrauterine exista durere in timpul sexului. Mentionez ca nu s-a mai intamplat pana acum. Imi puteti spune cand as putea face un test de sarcina cu sanse pentru un rezultat cert sau daca e mai indicat sa fac o ecografie.

Multumesc.

Raspunsuri (2)

Sheila

acum 14 ani

pt a afla daca esti insarcinata cel mai rapid poti face o analiza de sange, aceasta iese chiar in primele zile de la contact, un test cam in 10 zile iar ecografia cred ca dupa cateva saptamani.
Daca ai o menstruatie regulata poti calcula perioada fertila daca nu e cam greu si e posibil sa nu fie data corecta.
Numai bine

raluca

acum 14 ani

Buna,
Poti simti durere la actul sexual cand ai o inflamatie la ovare, sau poate esti racita, nu ai de unde stii. Ca sa fii sigura ca nu esti insarcinata i-ati un test de sarcina dupa o saptamana si vei stii. Pe curand

Citat:
Buna ziua, Am avut ultima menstruatie pe 22 iulie 2009. Calculand pe internet perioada fertila era intre 1 si 6 august. Pe 1 august si pe 5 august am avut contact sexual neprotejat. De o saptamana am simptomele unei sarcini (dureri de cap, dureri de burta, ameteli, s-au marit sanii, ma dor sfarcurile, indispozitie) insa aseara (10 august 2009) am simtit durere in timpul actului sexual si nu stiu care ar putea fi cauza. Citind pe internet am vazut ca si in cazul unei sarcini extrauterine exista durere in timpul sexului. Mentionez ca nu s-a mai intamplat pana acum. Imi puteti spune cand as putea face un test de sarcina cu sanse pentru un rezultat cert sau daca e mai indicat sa fac o ecografie.

Multumesc.