nastere normala sau cezariana

Sarcina

Postata de mirabelah cu 12 ani in urma.

Daca am fost diagnosticata, cu hipoplazie renala bilaterala, si cu hidronefroza bilaterala congenitala, iar acum sunt insarcinata in luna a 8-a, ce metoda de a naste recomandati? In timpul sarcinii am monitorizat aparatul urinar iar hidronefroza s-a accentuat putin (ceea ce era de asteptat). Multumesc.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Discutati cu medicul nefrolog si cel obstetrician.

Nirolf

acum 12 ani

Eu zic ca se impune nasterea prin cezariana. Dar numai medicul obstetrician decide cand este necesar din punct de vedere medical sa se faca asta, asa ca trebuie sa discutati cu el despre asta, caci operatia de cezariana la cerere trebuie platita si este destul de scumpa (parca 10 mil in clinicile de stat).