nastere cu un medic rezident

Sarcina

Postata de IRINA1378779 cu 14 ani in urma.

MA INTERESEAZA DACA UN MEDIC REZIDENT (IN ULTIMUL AN DE REZIDENTIAT)ARE DREPTUL LEGAL SI CAPACITATEA DE A URMARII O SARCINA SI DE A PARTICIPA LA NASTERE NEINSOTIT DE UN MEDIC SPECIALIST

Raspunsuri (5)

Maria C

acum 14 ani

Cunosc o persoana care a nascut cu un medic rezident si a fost totul in ordine. Medicul care i-a urmarit sarcina nu era in tara si asa a avut noroc de acest medic rezident.

Daca este un medic bun nu vad care este problema....

D2

acum 14 ani

Daca sarcina nu prezinta complicatii si daca medicul are citeva expeiente deja, atunci ar fi posibil, dar a pune viata ta si a copilului tau in pericol la o adica...

Un medic bun, e unmedic care are expeienta si stie sa reactioneze in cazuri speciale...

Fiecare nastere e un caz aparte... sa nu generalizam.... cunostinta sau prietena cuiva, nu face un caz general...

incearca sa ai un bun specialist, si lasa-l pe rezident sa-si termine specializarea...

o zi buna

MONA

acum 14 ani

EU AM NASCUT CU UN MEDIC REZIDENT ACUM DOI ANI SI CHIAR SI SARCINA MI-A FOST URMARITA TOT DE DANSA.AM FOST FOARTE MULTUMITA SI II SANT FOARTE RECUNOSCATOARE.

carla

acum 14 ani

EU AM NASCUT CU UN MEDIC REZIDENT SI AM FOST FOARTE MULTUMITA DE EL,NU IN TOATE CAZURILE MEDICUL CU VECHIME CUNOASTE MAI MULT CA UN MEDIC REZIDENT TOATA STIMA SI TOATA ADMIRATIA PENTRU NOUA GENERATIE DE MEDICI

Alice70

acum 14 ani

Da. Toti medicii rezidenti au un coordonator, care-i supravegheaza si coordoneaza (nu e neaparat sa fie in spatele lor) si caruia ii raporteaza tot ce fac sau urmeaza sa faca. Sub coordonarea acestuia au dreptul sa participe la toate activitatile clinicii unde isi efectueaza pregatirea postuniversitara. Cat despre capacitatea de a urmari si asista o sarcina, un rezident in ultimul an se afla la doar cateva luni de obtinerea titlului de specialist. Deci, cel putin teoretic, ar trebui sa aiba ceasta capacitate dobandita deja, de ceva timp. Dupa 4 ani, cateva luni in plus si o simpla foaie de hartie pe care scrie "medic specialist" nu cred ca mai poate modifica semnificativ experienta acestuia.