migrene& tensiune arteriala postpartum

Sarcina

Postata de Cornelia9119197 cu 15 ani in urma.

Buna ziua,

Am nascut in luna august a acestui an pe cale normala fara complicatii, fara episiotomie, dar de vreo doua saptamani am niste migrene cumplite insotite de ameteli si o tensiune arteriala cat se poate de bizara : 130 cu 100, 98 cu 62.Mentionez ca inainte de sarcina aveam migrene rare care pe perioada sarcinii au disparut si eram hipotensiva.Mai nou deasemenea resint dureri la nivel ocular, port ochelari -0.75.
Mi-ati putea spune daca aceste migrene si tensiune sunt normale?

multumesc,

Raspunsuri (3)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Incearca sa faci un nou control oftalmologic, poate ai nevoie de alte dioptrii. Durerile de cap pot aparea si de la tensiune, stres, oboseala.
Multa sanatate

andrei178

acum 15 ani

Sheila ti-a dat un sfat bun. De asemenea poti vorbi cu un medic endocrinolog, manifestari de acest gen pot fi date si de modificari hormonale bruste ale proaspetei mamici. Sanatate!

alexandru1086805

acum 15 ani

Probabil esti si foarte obosita... Oricum, tensiunea oscilanta nu este buna. Mergi la un medic cardiolog sa te investigheze. Posibil ca durerile de cap si cele de ochi sa fie de la tensiunea mare... Consuma multe lichide mai ales cand ai tensiunea ridicata.