mi-a intarziat cm sunt insarcinata ?

Sarcina

Postata de mony90 cu 11 ani in urma.

Am luata anticonceptionale timp de un an de zile, am fost facut pauza de o luna in luna iunie in care CM mi-a venit, apoi am reluat anticonceptionalele.In luna acentui an am oprit anticonceptionalele deoarece am inceut sa ma sint rau si am fost uitat sa iau 3 pilule cam pe la jumatatea filei.Luna ianuarie mi-a venit mesntruatia si atunci dupa care am intrerupt anticonceptionalele, dar acum in luna acesta trebuia sa imi vina CM in data de 20 feb si nu a venit inca,intradevar am avut contact neprotejat de 2 ori.Imi doresc un bebe dar am inteles ca e bine sa faci o pauza de 2-3 luni inainte dupa oprirea pilulelor.Ce sanse sunt sa fiu insarcinata sau din ce cauza as avea aceasta intarziere?

Raspunsuri (1)

Corina

acum 11 ani

Deoarece contraceptivele orale sunt preparate hormonale, cauza intarzierii menstruatiei poate fi o dereglare hormonala datorata faptului ca ba ati luat anticonceptionale, ba le-ati oprit sau uitat. Exista, bineinteles, si sansa sa fi ramas insarcinata. Nu mai luati nici un fel de pastile, faceti un test de sarcina pentru a va lamuri daca sunteti sau nu insarcinata si, daca de data asta nu sunteti, folositi o alta metoda de protectie timp de 2-3 luni, pentru ca organismul dumneavoastra sa se reechilibreze din punct de vedere hormonal si sa se pregateasca pentru o sarcina. Mult succes!